build own website

Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"

Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 miał miejsce pierwszy zrzut cichociemnych na terenie okupowanej przez nazistów Polski.

Operacja nosiła kryptonim "Adolphus". Mjr Stanisław Krzymowski "Kostka", rotmistrz Józef Zabielski "Żbik" i kurier polityczny Czesław Raczkowski "Orkan" wylądowali na terenie Śląska Cieszyńskiego. – Był to zrzut eksperymentalny, mający sprawdzić, czy takie misje mają sens i czy istnieje możliwość przerzutu do okupowanej Polski żołnierzy przeszkolonych w Wielkiej Brytanii – mówiła na antenie Polskiego Radia dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Nakazuję wam podpalić Europę"

By zrozumieć ideę szkolenia i przerzucania cichociemnych należy cofnąć się do września 1939 roku. Po przegranej wojnie obronnej kraj został praktycznie pozostawiony sam sobie. Władze cywilne i wojskowe udały się na emigrację. Najpierw do Francji, a po jej upadku, do Wielkiej Brytanii. Siłą rzeczy konieczne stało się nawiązanie kontaktu między ludźmi, którzy pozostali w Polsce a stacjonującym w Wielkiej Brytanii dowództwem.   więcej...

Adres

ul. Trojańska 64 •
95-100 Zgierz  

Kontakt

Email: biuro@316.org.pl 
Phone: +48 509 27 28 39
Phone: +48 601 81 47 74